Letní tip - přírodní repelenty proti hmyzu a olej na vši


Přírodní repelenty proti klíšťatům a komárům

1. Radimův domácí REPELENT s lecitinem sklenička 10ml :
Voda: 7,5 ml (3/4 skleničky)
Lecitin granulovaný: 0,5 g   (kávová lžička zarovnaná = asi 1,5 gramu)
Éterické oleje: 30 - 60 kapek celkem  – největší počet kapek je vždy citronela 10 – 20kapek – stačila by i samotná + další doplňující oleje podle vlastního výběru – maximálně 6 druhů v jedné směsi.
Další éterické oleje s repelentním účinkem vhodné i pro děti:
levandule (voní i dětem, ulevuje od svědění u štípanců, hojí drobná poranění, ochlazuje otoky, desinfikuje, mírně snižuje tlak), cedr, eukalyptus citronový, citron, bazalka, pelargonie - geránium, pačuli. Tyto uvedené éterické oleje jsou nedráždivé a u zdravé pokožky je možné použít i takto vysokou koncentraci. U citlivé nebo narušené pokožky je nutné snížit koncentraci éterických olejů (u malých dětí vždy) a vyzkoušet snášenlivost. Dětem ani dospělým nikdy nenutíme vůni, která jim nevyhovuje. Každý by si měl vybírat vůně podle vlastní intuice, to co nám voní, to nás léčí a naopak.
Další použitelné oleje pro dospělé: hřebíček (voní mužům a má pro ně afrodiziakální účinky), anýz, cypřiš, máta, mateřídouška, rozmarýn (rozmarýn s citronem má osvěžující vůni a pomáhá také při soustředění při učení či řízení auta, pozor vadí však psům a domácím zvířatům), kajeput, tea tree, citronová tráva - lemongras.

Postup:
Skleničku naplníme do 3/4 horkou vodou (u plastové lahvičky ne vařící), přidáme lecitin a uzavřenou protřepáváme, dokud se lecitin zcela nerozpustí. Přidáme éterické oleje a uzavřeme, aby se zbytečně neodpařovaly, zvláště je-li voda ještě teplá. Nekazí se.
Před použitím vždy protřepat!
Při použití menšího poměru lecitinu na uvedené množství éterických olejů se pouze rychleji oddělují éterické oleje od vody a plavou na hladině, o to častěji pak protřepáváme při nanášení. Dáváme-li méně éterických olejů, použijeme i méně lecitinu. Lecitin lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy. Kvalitní přírodní éterické oleje najdete na: www.nobilis.cz
Obaly na vlastní kosmetické výrobky včetně skleniček s kuličkou – roll on - lze objednat na webu: www.tvorivy-svet.cz


2. Další domácí recepty:
Přírodní repelent z éterických olejů proti komárům, klíšťatům a jinému hmyzu:
Do rozprašovače Nalijeme 50ml vody + 20 - 60 kapek éterického citronelového, levandulového či hřebíčkového oleje + 1 lžící alkoholu (jakýkoliv dostupný čistý alkohol lze použít - vodka, Alpa, čistý líh z lékárny...) Před použitím vždy protřepeme a postřikujeme oděv, obuv, vlasy i pokožku.

Repelent z Alpy a hřebíčku:
Koupíme si 200 ml skleničku Alpy, do ní naložíme30 kousků hřebíčků a necháme louhovat minimálně 24hodin, dokud se Alpa nezbarví mírně do hněda. Pak scedíme a přelijeme do rozprašovače a použijeme jako repelent.

Rozmarýnový repelent
Na přípravu potřebujete 1 sáček rozmarýnu, který koupíte v obchodě, jako koření do jídla,
1 litr vody a 1 lžíci bílého vinného octa. Do hrnce nalijte vodu a přived'te ji do varu. Potom
odstavte a vysypte do vody rozmarýn a nechte pořádně vylouhovat. Rozmarýn může být ve
vodě, až do vychladnutí odvaru. Potom scedíme rozmarýn a přidáme lžíci vinného octa.
Přírodní repelent se přelije do sprejové lahvičky a uloží se do chladničky. Před každým
výletem do přírody si nasprejujeme tělo, hlavně nohy od kolen dolů a obuv.

3. Byliny na odpuzování hmyzu:
Dříve si lidé všímali intenzivně vonících bylin a některými si potírali kůži proti obtížnému hmyzu. Pomáhá šťáva z pomačkaných rostlin libečku lékařského nebo pelyňku černobýlu, který roste skoro všude u cest jako hojný plevel. Nejprve je potřeba vyzkoušet individuální snášenlivost na pokožce vnitřní strany předloktí nebo rozdrcenou bylinou potírat jen oblečení a obuv.

4. Levandule jako pomocnice na bodnutí hmyzem, hlína a listové obklady
Lahvičku s přírodním éterickým olejem z voňavé levandule se vyplatí v létě vozit všude s sebou na výlety do přírody a i na dovolenou. Nejen že hmyz odpuzuje svou vůní, ale má také hojivé a chladivé účinky. Poštípaná místa můžeme potřít neředěným olejem z levandule nebo TTO, zklidňuje všechny červené horké pupínky i od kopřiv, spáleniny od slunce a ohně. Na větší plochu pokožky připálené sluncem naneseme chladivou směs z bílého jogurtu, podmáslí či tvarohu s míchanou s pár kapkami levandule. Na 1 malý kelímek jogurtu stačí 2 – 3 kapky, pro malé děti 1 kapka. Pokud nemáme levanduli, postačí jako první pomoc hlína, citron, cibule, nebo obklad z jitrocele, lopuchu nebo jakéhokoliv šťavnatého listu, který roste poblíž (kromě jedovatých rostlin). Šťáva z lopuchů také pomáhá. Listy zelí a salátů také dobře chladí a mírní bolest horkých oteklých míst, můžeme je zchladit v ledničce nebo v potoce a vyměňovat podle potřeby. Hlína – zemina dokáže zmírnit alergickou reakci na vosí či včelí bodnutí, nejprve odstraníme žihadlo a pak potřeme hlínou, která je po ruce třeba i z květináče. U silných alergických reakcí je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.
Klíšťata odstraníme co nejdříve pinzetou a místo kousnutí vždy ošetříme jódem, TTO olejem nebo dubovými kapkami (od dědka kořenáře)

5. Homeopatikum proti klíšťatům - Ledum pallustre 5 nebo 9ch – lze zakoupit či objednat v lékárnách. Podáváme preventivně 1 týden předem – 3x za týden 5kuliček, ochrana vydrží asi měsíc, takže za prázdniny podáme 2x. Podává se také při bodných poraněních i poštípání hmyzem. Podle zkušenosti mojí sousedky MUDr.Zuzany Vokaté alergoložky to pomohlo jejímu dítěti, které se dříve vracelo z každého tábora s několika klíšťaty, letos s tímto homeopatikem nepřineslo ani jedno.

 Můj tip – jak na vši
„Výbornou zkušenost s éterickými oleji mám při výskytu vší ve vlasech dětí, což je v poslední době velmi rozšířený problém ve školách, školkách a letních táborech“. Svěřuje se svým řešením M. D. Staňková:„V lékárnách mi na vši nabídli různé drahé a nefunkční prostředky, které jsme postupně vyzkoušeli. Jediný, který »zabral«, byl olejový na bázi aromaterapie. Později jsem se jím tedy inspirovala a z éterických olejů ATOK si připravila vlastní AROMATERAPEUTICKOU SMĚS NA VŠI. Do rozprašovače do 60 ml základu z hydrofilního neutrálního oleje s kapkou lihu jsem přimíchala 30 kapek tea tree, a po 10 k. levandule, eukalyptu, citronely a pro vůni 3k. ylang-ylangu. S touto směsí jsem pak dětem důkladně nastříkala suché vlasy a ty pak neprodyšně zakryla igelitem na ½ hodiny. Potom jsem vlasy důkladně vyčesávala hustým kovovým hřebínkem, nakonec umyla šampónem a opláchla vodou se lžící octa. Vyčesávat je třeba denně po celý týden, oleje zahubí jen lezoucí vši, ale z jejich vajíček - hnid se líhnou další vši. Lepší je vešky včas vyčesat než se rozmnoží. Po týdnu je třeba zábal zopakovat. Pokud nemáme všechny uvedené oleje postačí TTO ve větším množství asi 50kapek do rozprašovače nebo jako první pomoc 5 - 20k. přímo do dávky dětského šamponu podle věku dítěte (olejový zábal lze použít pro děti asi od 3 let, oleje se jim nesmí dostat do očí, pro menší děti stačí šampon s 3- 5k TTO). Dětem na letní tábory přidávám do šamponu s sebou také TTO jako prevenci.

Magdaléna Dobromila Staňková pro časopis ATOK Aromaterapie zima 2011

Výborný a účinný šampón pro děti pro vyhubení vší i jako prevence jsem objevila díky paní Hanně Marii Tomáškové z Pardubic, kde jsem měla možnost přednášet o bylinkách pro studenty víkendové školičky alternativnách léčebných metod v krásném obchůdku Hanna Maria therapy. Italský přírodní šampón Pidocchio nezanechává mastné vlasy a je velmi jemný a příjemný i pro malé děti.
http://www.tomexo.cz/produkty/ucinna-vlasova-kosmetika-proti-vsim/sampon-pro-napadene-vlasy.htm
DVOJITÁ OCHRANA PROTI VŠÍM – ŠAMPÓN  Pidocchio 200 ml
Šampón ve své kvalitě respektuje dětskou pokožku. Je ideální jak pro prevenci, tak pro likvidaci parazitů na již napadené pokožce. Neobsahuje barviva a konzervanty. Šampón obsahuje výtažky a esenciální olej z grepových semínek, levandule pravé, extrakt z kůry stromu Amargo. Díky těmto hlavním složkám je šampón kvalitní prevencí, neboť zamezuje zavšivení pokožky a vlasů. Vůně esenciálních olejů se ve vlasech udrží velmi dlouhou dobu, tím odpuzuje parazity. V případě napadení zahubené vši a hnidy odplaví, a zastaví tím jejich reprodukci. Šampón je určen pro každodenní použití. Čistí pokožku do hloubky, zanechává vlasy hebké, nadýchané. Snadno se rozčesávají.

Důležité info pro rodiče školáků:
Prevence: požádejte organizátory táborů a škol v přírodě aby důsledně požadovaly od rodičů podepsané potvrzení o kontrole výskytu vší spolu s bezinfekčností před každým odjezdem na tábor či výpravu. Praktikovalo se to stejně ve FZŠ Brdičkova, když jely naše děti na hory a je to jediná cesta jak přenášení vší zamezit předem. Kontrolujte dítě po každém táboře.
Jak poznat vši: Jestli má vaše dítě vši poznáte nejen podle toho, že se drbe a svědí ho hlava a krk (to může zjistit až po několika týdnech od získání první vešky a může jich mít zatím plnou hlavu...) ale nejlépe kontrolou vyčesáním vlasů hustým kovovým hřebínkem všiváčkem nad bílým umyvadlem nebo papírem. Všechno vyčesané co se hýbe a leze jsou vešky, pokud to skáče jsou to blechy... K vyhubení pomohou oleje, ale opakované kontrolování a vyčesávání je nezbytné. Povlečení i oblečení a čepice je třeba vyprat nebo alespoň vysát vysavačem. Slušností je po nálezů vší u vlastního dítěte informovat rodiče jeho kamarádů se kterými bylo v poslední době, aby jejich rodiče zjistili výskyt vší včas a ne až po delší době, kdy se hmyz rozmnoží. Jednu nalezenou vešku stačí vyčesat a pravidelně kontrolovat vlasy, když jich je více je potřeba použít oleje a účinné šampóny či spreje.

Další alternativa k běžně dostupným prostředům z lékárny je francovka a jedlý olej.
Poměr 2:1. Dva díly francovky a jeden díl oleje smíchám v mističce a čistou houbičkou na mytí nádobí vtírám do vlasů. Samozřejmě pozor na oči - to by asi hodně pálilo, pro malé děti do 3 let použít raději výše uvedený TTO do šamponu místo francovky! Pak tak na dvě hodiny přetahnu přes vlasy igelitový pytlík a poté jednou umyji. Na první mytí se nevymyje všechna mastnota z oleje, takže vlasy se snadno rozčesají a hlavně vši dobře klouzají a nechají se vyčesat všiváčkem. Vyberu také hnidy. Pak ještě jednou nebo i dvakrát musím hlavu šamponem umýt, protože je fak dost olejová. Znovu kontorla hnid. Tento postup je možná náročnější, ale každopádně ekologičtější a hlavně levnější než chemie z obchodu. Olej lze použít mandlový a nebo Hydrofilní olej neutrální od Atok či Nobilisu, který tolik nemastí a lépe se vymyje.