Rostlinná antibiotika z přírody - lichořeřišnice

z knihy BYLINKY PRO DĚTI A MAMINKY 1. str.68

MAGDALÉNA DOBROMILA STAŇKOVÁ

Lichořeřišnice kapucínka - rostlinné antibiotikum

Lichořeřišnice je rostlina původem z jižní Ameriky, znali a používali ji indiáni. Do Evropy se dostala z Peru v 16.století. U nás se pěstuje většinou jako letnička ze semen, existují ale i vytrvalé hlíznaté druhy. Pěstuje se buď ve formě poléhavé nebo popínavé, má kruhové lístky a zářivě žluté, oranžové až ohnivě červené květy a plody jsou trojpouzdré tobolky. Celá rostlina je jedlá a má ostrou řeřichovou příchuť podobnou jako řeřicha setá, která se vysévá z zimě na misku na okno.

Lichořeřišnice obsahuje vitamín C, železo, draslík a karoten, nejvíce účinných látek obsahuje nať před rozkvětem. K léčení i v kuchyni se používá buď celá kvetoucí nať nebo listy, květy, plody či vylisovaná šťáva. Nezralé plody se nakládají jako kapary a listy i květy jsou ozdobou salátů vynikající chuti. Lichořeřišnice je přírodním antibiotikem - úspěšně léčí potíže s močovými cestami, působí antibioticky na stafylokoky, streptokoky, salmonely a další druhy bakterií. Působí močopudně, desinfekčně a čistí krev. Pomáhá při nemocech dýchacích cest a zevně při kožních potížích a proti vypadávání vlasů a lupům ve vlasech. Nehodí se do čajových směsí spíš k samostatnému užívání.


 
Recepty pro zdraví

1. Čerstvá šťáva či salát z lichořeřišnice při onemocnění močových a dýchacích cest: pijeme denně 30 – 40g čerstvě vylisované šťávy nebo 50g salátu z čerstvých listů a květů. Pomáhá též lihovodný roztok: ze sušených listů pijeme čaj (nálev) 3x denně 1 hrnek, do kterého přidáme 1 kapku lihové tinktury z lichořeřišnice.

2. Tinktura z lichořeřišnice na onemocnění močových cest: podáváme 3 x10 kapek denně do trošky vody nebo pro větší účinek do čaje ze stejné byliny. U dětí podáváme jen 5 kapek 3x denně do horkého čaje, aby se vypařil alkohol, čaj potom dolijeme studenou vodou. Tinkturu  - lihový výtažek - z Lichořeřišnice můžeme zakoupit v lékárně a dávkujeme podle návodu na lahvičce, nebo si ji můžeme vyrobit i doma z vlastních rostlin. Použijeme vodku nebo čistý líh z lékárny 60%  v poměru 5 dílů lihu na 1 díl čerstvé rostliny – listů a kvetoucí nati. Bylinu louhujeme v sklenici s lihem 7 – 14 dní, jednou za den protřepeme a pak přefiltrujeme přes papírový filtr na kávu do lahvičky z tmavého skla. Obvyklá dávka je 10 – 20 kapek tinktury do čaje 1 – 3x denně. U těhotných a kojících matek a dětí užíváme jen poloviční množství vždy do vroucího čaje aby se vypařil alkohol.


Pro děti a maminky

Konzumace lichořeřišnice nemá vedlejší účinky, ale přesto bychom neměli sníst najednou více než 30g celkem za den. Při kojení obsahové látky rostliny přecházejí do mateřského mléka, nebudeme to proto s palčivým salátem přehánět. Při léčení močových cest mohou užívat lihovou tinkturu i děti, těhotné a kojící ženy, když ji nakapeme nejprve do horkého čaje aby se z ní alkohol vypařil.

Malé děti nebudou asi dobrovolně řeřichovité rostliny konzumovat, protože je pálí. Květy Lichořeřišnice pálí méně než listy a jsou pestrou ozdobou salátů. Pro mrňata je na chlebíček přijatelnější doma na okně vypěstovaná řeřicha setá s podobnou chutí. Dokonce i medvídek Pů si nosil na výpravy oblíbené řeřichové chlebíčky. Setí řeřichy v zimě na okno je zábavou pro děti všeho věku, rády si samy semínka zasejí, zalévají a pak i zbaští. Výhonky vyrostou asi za 5 dní a potom je ostříháme nůžkami. Větším dětem, kterým nevadí palčivost rostliny, uděláme obložené chlebíčky s kulatými lístky lichořeřišnice, na kulaté žemli vypadají přímo dokonale, jako zdravější varianta salámu. Školní děti jistě ohromí své spolužáky, když vybalí svačinu s „lupínkem“ místo salámu...